Roots Summit, Praga, 26-29 maja 2022 r.

W dniach 26  – 29 maja 2022r. odbył się kongres endodontyczny ROOTS SUMMIT zorganizowany w malowniczej stolicy Czech – Pradze.

Towarzystwo było reprezentowane przez grupę Członków a także przez przedstawicieli Rady Naukowej oraz Zarządu.

Oficjalna strona kongresu: www.roots-summit.com/

W dniach 26-29.05.2022 roku w stolicy Czech odbyła się międzynarodowa konferencja stomatologiczna ROOTS SUMMIT. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń naukowo-klinicznych, które organizowane co dwa lata, tworzy światowe forum dyskusyjne wokół tematów związanych z fundamentalną dziedziną stomatologii, jaką jest endodoncja.

ROOTS SUMMIT swój początek zawdzięcza grupie entuzjastów leczenia kanałowego, którzy w latach 90-tych wymieniali swoje spostrzeżenia na łamach listy mailingowej. Dzisiaj profil ROOTS SUMMIT na portalu społecznościowym Facebook tworzy nie z pełna 29 tysięcy członków, tj. lekarzy dentystów, naukowców, klinicystów oraz studentów stomatologii z całego świata. Dotychczas ROOTS SUMMIT miał miejsce w różnych państwach, włączając między innymi Kanadę, Stany Zjednoczone, Meksyk, Hiszpanię, Brazylię, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz w 2018 roku Niemcy.

Natomiast ROOTS SUMMIT 2022 to długo wyczekiwane spotkanie ‘na żywo’ (w 2020 roku z powodu pandemii spotkanie przyjęło formę online), które po 4 latach przerwy odbyło się w centrum Europy, w Pradze, w nowoczesnym Cubex Center Prague. Według Dental Tribune International przybyło ponad 400 osób z 42 krajów świata, przy czym drugie miejsce co do ilości osób zajęli polscy dentyści.

I tym razem twórcy sympozjum (przewodniczący rady naukowej prof. David E. Jaramillo, współprzewodniczący dr Freddy Belliard oraz Stephen Jones) nie zawiedli uczestników i przygotowali bogatą oraz obszerną część wykładową, która trwała od piątku do niedzieli, od wczesnych godzin porannych po późne popołudnia. Dni wykładowe poprzedzała dodatkowo czwartkowa sesja warsztatowa, która skupiała kursantów zainteresowanych tematem opracowania mechanicznego kanałów korzeniowych lub powtórnego leczenia kanałowego. W piątek prezentacje rozpoczęła sesja chirurgiczna dr Francesc’a Abella z Hiszpanii oraz dr Jaime Silberman’a ze Stanów Zjednoczonych. Poruszano kwestie replantacji intencjonalnej czy autotransplantacji oraz mikrochirurgicznego leczenia skomplikowanych przypadków klinicznych. W sobotę przedmiotem referatów były rekonstrukcje ‘po-endodontyczne’ (aut. dr Daniel Cerny, dr Radek Mounajjed z Czech), obliteracje kanałów korzeniowych (aut. dr Sousa Dias, Portugalia), algorytmy postępowania (aut. dr Igor Tsesis, Izrael; dr Roberto C. Cristescu, Rumunia) oraz trójwymiarowe podejście do endodoncji (aut. dr Gianluca Gambarini, Włochy). Jedną z najciekawszych rozpraw popełniła dr Meetu Kohli, która omawiała użycie materiałów bioceramicznych w endodoncji i mikrochirurgii jako niewątpliwy i konieczny krok w ewolucji leczenia naszych pacjentów. Niedzielny wykład poprowadził dr Gianluca Plotino (Włochy) na temat minimalnie inwazyjnego podejścia w endodoncji, natomiast dr Stephen Buchanan (Stany Zjednoczone) przedstawił analizę różnych metod irygacji systemu kanałowego, włączając również prezentację wynalazku zespołu naukowego (DELabs) dr Buchanana o nazwie PulpSucker (PS System Closed-System negative Pressure Irrigation + Fill.

Komplementarnym wydarzeniem ROOTS SUMMIT jest sesja naukowo-kliniczna, która składa się z części plakatowej oraz seminaryjnej. Prezentowane prace podlegają ocenie komisji, a najlepsza jest nagradzana wręczeniem zaproszenia na kolejną edycję konferencji. W tym roku laureatami obu sesji zostali Polacy, dr n. med. Agata Koprowicz (Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Polskie Towarzystwo Endodontyczne) oraz lek. dent. Bartłomiej Karaś.

Na koniec zjazdu oprócz podziękowań i gratulacji w sposób uroczysty ogłoszona została lokalizacja kolejnego ROOTS SUMMIT, które to będzie miało miejsce w 2024 roku w Atenach. Już dziś rezerwujemy ten termin i z niecierpliwością oczekujemy jego pierwszych zwiastunów!