Mikrochirurgia endodontyczna – przegląd instrumentarium
Jeśli standardowe leczenie endodontyczne nie przynosi spodziewanego efektu, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Sukces kliniczny jest w takich sytuacjach często uzależniony od precyzyjnego wykonania zabiegu pod powiększeniem.
Jako pierwszy mikroskopu do zabiegu w endodoncji użył Włoch dr Gabriel Pecora we wczesnych latach 60-tych. W połowie lat 80-tych Amerykanin dr Garry Carr zaprojektował specjalne końcówki ultradźwiękowe (foto 1) i mikrolusterka (foto 2) przystosowane do mikrochirurgii. Lusterko w kształcie okrągłym jest przydatne podczas resekcji zębów przednich, natomiast w kształcie podłużnym pozwala doskonale oglądać resekowaną powierzchnię korzeni zębów przedtrzonowych i trzonowych.
Obecnie więcej niż 1/4 wszystkich endodontów używa w codziennej praktyce mikroskopu. Na całym świecie notuje się bardzo duże zainteresowanie mikrochirurgią ze względu na osiąganie świetnych wyników klinicznych.
Od 1998 roku w Ameryce istnieje specjalny program edukacji podyplomowej, który pozwala lekarzom na zdobycie umiejętności w posługiwaniu się mikroskopem zabiegowym. Wydaje się, że w ciągu najbliższych 10 lat wszystkie zabiegi endodontyczne będą wykonywane pod mikroskopem.
Najważniejsze korzyści płynące z mikrochirurgii to możliwość wykonania zabiegu w sposób oszczędzający kość i struktury korzenia.
Powiększenie pozwala na szczelne wsteczne wypełnienie resekowanego korzenia (foto 3) wraz z wszelkimi jego przewężeniami i zachyłkami. Powrót do zdrowia pacjenta po zabiegu jest zdecydowanie szybszy.
Mikroskop używany w mikrochirurgii powinien mieć 5 powiększeń (4x, 6x, 10x, 16x, 25x), możliwość obrotu głowicy o 180°, ogniskową 200-250mm i mocne oświetlenie (foto 4).
W skład instrumentarium mikrochirurgicznego wchodzi specjalna końcówka turbinowa z główką odchyloną o 45° (foto 5). W odróżnieniu od tradycyjnej turbiny powietrze napędzające rotor jest wypychane do tyłu – nie istnieje więc ryzyko spowodowania u pacjenta odmy.
Wsteczne wypełnianie wcześniej opracowanego ultradźwiękami kanału ułatwiają specjalne podajniki (foto 6) i różnego rodzaju upychacze kanałowe (foto 7). Aktualnie wydaje się, że najlepszym materiałem do wstecznego wypełnienia kanału jest cement ProRoot MTA.
opracowanie
Jerzy Zbożeń
rys 1
rys 2
rys 3
rys 4
rys 5
rys 6
rys 7