Relacja ze spotkania
Plan sympozjum
Wykładowcy
Mapa dojazdowa
Miejsce spotkania
Film
    Sprawozdanie z Sympozjum Endodontycznego Pulp Fiction 7 - grudzień 2005
         

Kolejne siódme spotkanie miłośników endodoncji - Pulp Fiction odbyło się w dniach 8-11 grudnia 2005 w Jachrance koło Warszawy w Hotelu Warszawianka.
Tematyka sympozjum koncentrowała się na współczesnych metodach leczenia kanałowego, dokumentacji fotograficznej i nowych możliwościach diagnostyki radiologicznej.
Na wykładach w tym roku gościliśmy uznanych w świecie endodontów amerykańskich: Frederica Barnetta, , Richarda Mounce oraz profesora Hansa-Görana Gröndahla ze Szwecji, który jest ekspertem w dziedzinie radiologii.
Wykłady ze strony polskiej poprowadzili: Katarzyna Brus-Sawczuk - tematyka obejmowała systematykę narzędzi ręcznych, Darek Kotarba, Kris Owczarczak i Marek Ziaja - dokumentacja fotograficzna z uwzględnieniem fotografii mikroskopowej oraz Jerzy Zbożeń - mówił o nowych możliwościach diagnostycznych nawiązując tym samym do wykładu prof. Grondala o dentystycznym tomografie Accuitomo.

Bardzo interesujący wykład połączony z prezentacją przedstawił endodonta Richard Mounce pracujący na codzień w prywatnej praktyce endodontycznej w Portland, Oregon, U.S.A.
Jest on autorem licznych prac z dziedziny endodoncji, które są szeroko publikowane w prasie specjalistycznej. Prowadzi wykłady na całym świecie. Jest autorem znakomitego opracowania na płycie DVD dotyczącego oczyszczania, opracowania i wypełniania kanałów korzeniowych.
Na sesji Pulp Fiction długo po zakończeniu wykładu odpowiadał na pytania uczestników.

Niewątpliwą atrakcją było wystąpienie twórcy amerykańskiej listy Roots prof. Frederica Barnetta.
Dr Barnett otrzymał na Uniwersytecie w Pensylwanii (Szkoła Medycyny Stomatologicznej) stopień naukowy DMD w 1978r. oraz certyfikat z dziedziny endodoncji w 1981r. Do 1990r. był dyrektorem Studium Doktoranckiego w Penn, a obecnie zajmuje stanowisko profesora endodoncji w Centrum Medycznym Alberta Einstein'a w Filadelfii. Dr Barnett prowadzi także prywatną praktykę endodontyczną.
Jest autorem wielu prac naukowych i klinicznych. Jego międzynarodowe wykłady obejmują: infekcje endodontyczne, leczenie trudnych przypadków endodontycznych, traumatologię stomatologiczną i nowe technologie w zakresie leczenia kanałowego. Obecnie jest członkiem komitetu doradczego czasopisma "Traumatologia Stomatologiczna" i redaktorem działu endodontycznego PPAD, Terapii Endodontycznej i Zdrowia Jamy Ustnej. Jest również współredaktorem "Dziennika endodontycznego"
Wykład przygotowany specjalnie na spotkanie Pulp Fiction omawiał trudne przypadki endodontyczne ale mówił również o biologicznych podstawach leczenia endodontycznego oraz o najnowszych trendach zaznaczających się w tej dziedzinie stomatologii. Podsumowaniem sesji była kilkugodzinna wymiana poglądów we wspólnym gronie oraz równolegle trwające rozmowy kuluarowe.
Uzupełnieniem wykładów był program rozrywkowy realizowany przez zespół rockowy Latające Talerze oraz zespół For Sale, DJ prowadzącego całonocną dyskotekę i występ znanego Kabaretu Moralnego Niepokoju.
Jak zawsze podczas spotkań odbyły się dwa konkursy na najlepszą endonalewkę i Top 10 na najlepszego listowicza oraz prezentacja Who is Who. Myślę, że impreza była dobrym podsumowaniem kończącego się roku i pozwoliła obok zdobywania wiedzy na kilka chwil odpoczynku i dobrej zabawy.


Miejsce Sympozjum Pulp Fiction - Hotel Warszawianka w Jachrance/k Warszawy

Sesję zapoczątkował wykład na temat prowadzenia prawidłowej dokumentacji fotograficznej w stomatologii w wykonaniu dr Dariusza Kotarby, dr Krisa Owczarczaka i dr Marka Ziaji

Uzupełnieniem każdego wykładu jak zwykle były rozmowy prowadzone w kuluarach

Wieczór koleżeński uświetnił swoim występem Kabaret Moralnego Niepokoju

Było to 2 godziny dobrej zabawy

Nie zabrakło również skeczu o dentyście

Wrażenia muzyczne zapewnił oprócz DJ zespół Latające Talerze

Spotkanie z amerykańskimi wykładowcami. W środku stoją: dr Fred Barnett i dr Rich Mounce

Podczas tego wieczoru zgodnie z tradycją spotkań PF odbył się też konkurs organizowany przez firmę Kerr Hawe Pt. Top 10. Wyróżnienie dla 10 najbardziej kreatywnych osób na listach dyskusyjnych wręczała Kamila Wojtulewska i dr Monika Dziewiątkowska. Na zdjęciu nagrodę dla dr Romana Bąkowicza (nr1) odbiera Pani prof. Danuta Piątkowska.

Komisja oceniająca jakość i smak endonalewek
- to kolejny cykliczny konkurs na Pulp Fiction.

Wykład prof Grondhala o najnowszych technologiach radiologicznych w stomatologii

Dr Mounce rozpoczyna swój wykład.

Sesja zgromadziła 250 endodontów

Dr Rich Mounce w trakcie wykładu.

Wykład dr Richa Mounce'a

Dr Rich Mounce odpowiada na pytania uczestników.
Tłumaczenie i moderowanie dyskusji prowadzi dr Katarzyna Brus-Sawczuk.

Dyskusja przeciągnęła się do samej kolacji.

Pamiątkowe zdjęcie po zakończeniu pokazu praktycznego

Dr Fred Barnett podpisuje dyplomy

Początek wykładu dr Freda Barnetta

Dr Fred Barnett podczas wykładu

Dr Tomasz Śmigiel omawia sposób odbudowy po leczeniu endodontycznym

Amerykańscy endodonci odpowiadają na pytania uczestników Pulp Fiction 7

Wspólne zdjęcie po wykładzie z dr Richem Mounce'em

Wspólne zdjęcie z dr Fredem Burnettem

Amerykańscy endodonci w Polsce: drugi od lewej - dr Fred Barnett i czwarty od lewej dr Rich Mounce

Uroczysta kolacja na zakończenie sympozjum

Uroczyste wręczenie dyplomów

Uroczyste wręczenie dyplomów

Uroczyste wręczenie dyplomów

Uroczyste wręczenie dyplomów

Uroczyste wręczenie dyplomów

Zebranie członków Polskiego Towarzystwa Endodontycznego

Moment podpisywania umowy o współpracy PTE z organizacją ukraińską reprezentowaną przez Panią prof. Antoninę Politun
Aktualności  |  Z życia PTE  |  Listy dyskusyjne  | Sprawozdania  |  Zdjęcia RTG  |  Katalog stron  |  Adresy praktyk  |  Statut PTE  |  Kontakt  |  Linki

Wszystkie materiały zamieszczone w serwisie stanowią wyłączną własność autorów i nie mogą być publikowane w formie drukowanej lub elektronicznej bez ich zgody.